Prošli tréninkem

 

Star Dancer Docolenas (Dan)


4letý valášek paint horse. Dana jsem mělo ve výcviku přes půl roku, začali jsme pěkně od začátku – správně a jemně reagovat na pobídky, uvolnit se, až ke cvikům na dvou stopách. V listopadu 2013 a v květnu 2014 jsme se zúčastnili kurzu s Kayem Wienrichem. S Danem jsem jezdila i na bosalu, byl to moc ochotný a citlivý koník. V květnu 2014 ho paní majitelka prodala do školy horsemanshipu, kde bude dělat radost dětem :-) 

 


CZARDAS10407972_10203016264820362_5943325026173426181_n

13-ti letý strakatý teplokrevník k nám dorazil se svou majitelkou Martinou a strávili u nás jaro a část léta 2014. Martina z něj byla nešťastná, že je koník na jízdárně tupý a tlačivý, venku naoopak neovladatelný – leká se, vyhazuje, utíká a nedá se zastavit. Ukázalo se, že jen jen na jízdárně nemotivovaný a venku ve stresu. Po krátké době z něj je hodný a lehce jezditelný kůň.Snažíme se tedy i nadále ještě zjemňovat pomucky a ukazovat že venku se mu nic nestane. Po 3měsících s ním Martina jezdí sama ven, a na jízdárně piluje své jezdecké umění.

 

 


NORA

Kobyla irského coba 8letá z Ranče Koločava. Nora je moc příjemný koník, je jemná, citlivá a dobře přiježděná. Ted měla mateřskou pauzu od ježdění, takže pomalu připomínáme co všechno umí, a přiježďujem dále. Je na prodej!!! – luxusní všestranný hobby kůň. Ježděná je ve westernu, ale anglie a kavaletky není žádný problém :-)


CD FIRST HILL BAR

Nový koník v tréninku, 3letý valášek paint horse, narodil se na Ranči Koločava , kde jsem ho loni obsedla. Poté měl rok pauzu a ted spolu pokračujem už v Zaječicích.  Celý život prožil na pastvinách v horách, a jezdecky to vypadá na jemného a obratného koně :-)Play of Rosie

Rosie je 5ti letá kobylka quarter horse, u mě byla na dokončení základního výcviku. Potřebovala popracovat na lepším ohýbání, celkovém uvolnění a zklidnění – je to totiž snaživka, někdy až moc zbrklá. Neuměla moc cválat s jezdcem, tak to byl další úkol. Byla ježděná jen na ohlávce, tak jsme začali pracovat na bosalu a po čase i na udidle. Rosie tu strávila cca 4 měsíce, cválat začala poměrně rychle bez problémů, a ukázala se jako velký pracant v terénu:-)


DOLLOM WELSH MONARCH

Je velmi sympatický a talentovaný skokan, plemenný hřebec welsh pony v typu coba-sekce C. Má vyskákané Z parkury s velkými koňmi ( pro pony ST). Pracujeme hlavně na přiježďování, prostupnosti a zlepšení pohybu. Nyní už chodí pěkně s uvolněným hřebetem, a od zádě, začínáme s obraty a stranovými pohyby. Příští rok na jaře se s ním jeho jezdkyně Kačka Bukovská chystná na drezury.


MERLON

Je sedmiletý teplokrevník s drezurním původem Kačky Bukovské.  Merlon je trochu nervák a  pod sedlem měl sklony k rolování.  Pracovali jsme na lepším soustředění a uvolnění, pod sedlem hlavně na klenutí hřbetu, snížení krku, a podsazení zádě. Zlepšení je vidět každým týdnem, hlavně v klidu koně. Myslím, že není vůbec nereálné, aby příští rok startovali v Z-L drezurách.


OPRIMA

Je 5ti letá teplokrevná klisna se zajímavým původem (Cor de la Breye). Je dovezená v létě 2012 z Polska, tudíž se neví téměř nic o její minulosti. Začala jsem s ní jako se syrovým neobsednutým koněm. Bylo vidět, že některé věci velmi dobře zná(např. sedlání), ovšem když jsem po ní chtěla pohyb se sedlem na zádech tak kozlovala. Kozlování se, ale opakovalo den co den, a nějakou dobu mi trvalo než jsem ho odstranila. Vypadalo to, jakoby to byl nějaký zlozvyk, stereotyp, protože bylo zřejmé, že se strachu to není, v jejím kozlování nebyla ani stopa paniky. Zatím jsme na začátku základního výcviku, tak po ní chci jen dobrý pohyb dopředu, ohýbání, uvolnění, snížení krku. Jezdíme i do terénu, kde bez problémů chodí jako vodící kůň. Oprima až na počáteční kozlování, je vzorný kůń :-) Je moc milá, snaživá, rychle chápe. Poprvé v terénu šla jako první a vůbec nad ničím neváhala. Od června 2013 se věnuje mateřským povinnostem :-)Mladí koně z Ranče Koločava

Přes léto jsem se věnovala  koním na Ranči Koločava, který se zabývá převážně chovu haflingů. Koně tu vyrůstají na pastvinách s minimálním kontaktem s člověkem, a tak jsem se moc těšila na práci s nedotčenými koňmi. Na přípravu k obsednutí jsem tu měla čtyři mladé koně. Z toho jsem obsedla valáška paint horse jménem CD First Hill Bar, a valáška haflinga Vorwitze. Další dva haflingy valáška Atillu a kobylku Sympatii jsem připravovala pouze ze země. Jsou o něco bojácnější a na to abych je mohla obsednout, by bylo třeba více času.

Kobylky Natasju a Americanu, obě čtyřleté jsem pomáhala připravovat na svod haflingů. Na ten jsme vyrazili v půlce srpna, a obě kobylky byly zapsány do hlavní plemenné knihy. Americanu jsem přiježdovala i pod sedlem. Byla obsednuta před rokem a od té doby měla od práce pauzu, tak jsem jí připoměla pár základních věcí, a pokračovala dále ve výcviku.Americana je na prodej, stejně jako všichni mladí koně. Bez problémů kluše, cválá na obě ruce, chodí s uvolněným hřbetem, zastavuje pěkně na zádi. Má rozpracované obraty a stranové pohyby.

Pravidelně jsem pracovala i s plemenným hřebcem Aquavitem, který je dovezen z německa a je to jeden z nejkvalitnějších hafligů v čechách. Na Moravské výstavě haflingů, kde jsem s ním měla jezdeckou ukázku, vyhrál svou kategorii a stal se celkovým šampionem výstavy.Aquavit je nejen krásný hřebec, ale i velmi dobře jezditelný. Ze své drezurní kariery v německu, umí stále ještě dost cviků – jako je prodloužení chodů, překroky atd. Jezdila jsem ho v anglickém i westernovém sedle, a je velmi dobře ovladatelný na stihle ale i na bosalu.


Koločava Aňa (Anička)

Anička je 4-letá, plemene welsh part bred(hafling x welsh)  má to být kobylka pro dceru majitelky ranče Katky. S Katkou jsme se potkaly na kurzu Kaye Wienricha na QRanchi a díky doporučení Báry Bořánkové, kterého si velmi cením mi ji Kačka svěřila do tréninku. Když jsem si jí přivezla, měla za sebou cca 4lekce pod sedlem, , pak absolvovala jednu lekci pod samotným Kayem. Je to jeden z nejlepších koní co jsem kdy měla, vyrovnaná, pracovitá, učenlivá. Po třech měsících práce pěkně cválá, výborně zastavuje, v kroku a klusu zvládá stranovou práci,  má slušné základy pro obraty a spiny. V terénu je naprosto spolehlivá. Začínáme se skokovou gymnastikou, pravidelně pracujeme i s telátky.

Celý pobyt v Jeseníkách byl krásný zážitek, nádherná příroda, nezkažení spokojení koně, a milí lidé. :-)


DORIAN

Dorian je tříletý valach plemene Fríský kůň. Obsedala jsem ho v březnu 2012 ještě jako hřebce. Práce s ním není uplně jednoduchá, vyrostl pouze s maminkou a ještě jedním valachem. Ve stádě koní se trochu neumí chovat a na začátku naší spolupráce měl veliké problémy respektovat osobní prostor a požadavky člověka. Po pár dnech práce ale pochopil a začal spolupracovat. Obsednutí proběhlo naprosto bez problémů, v dubnu Dorian absolvoval drezurní úlohu pro začínajcí koně na hobby závodech. V květnu byl koník vykastrován, což mu značně ulehčilo život. Lépe se soustředí, lépe žere a neřeší tolik ostatní koně. Během června jsem s ním pracovala ještě u Blatné, kde jsem se zaměřila hlavně na lepší proježděnost, reakce a spolehlivost v terénu. Od července ho má majitelka již doma, a velmi dobře jim to funguje. Já za nimi dojíždím cca 1x za měsíc.


Vertigo


Vertigo (po A1/1 Varadero) k nám přišel společně s Hvozdíkem ze stáje pana Luky na jaře roku 2011. Byl pouze obsednutý, neuměl vůbec nic. Je to kůň velice citlivý, senzitivní se složitější povahou, při špatném přístupu si dovedu předsatvit, že z něj by bylo velmi rychle problémové zvíře:-)
Zpočátku byl schopen se splašit i z poplácní. Proto je třeba s ním pracovat velmi citlivě, ale naprosto důsledně. Ovšem už se dostavují chvíle naprosté harmonie, kdy chodí doslova na myšlenku, na málokterém koni je pak takové svezení. Vertigo momentáně ovládá bez problémů všechny 3 chody, chodí na jemném přilnutí, zvládá práci na dvou stopách – dovnitř plec, dovnitř záď, ustupování na holeň, začínáme s překroky a v lednu jsme začali se skokovou přípravou. Je přiježdován na stihle, ale stejně dobře funguje i na bosalu. Díky své citlivost se s ním lehce pracuje i ze země, takže když je třeba u nás udělat nějaké malé vystoupení je to úkol Vertiga. Ochotně si lehá:-), následuje ve volnosti, je ovladatelný i bez otěží.


Draco

4 letý wels part bred. Obsednutý pod mým vedením 13letou jezdkyní. Draco byl odmala velmi plaché hříbě. Senzitivní, citlivý a opatrný zustane asi navždy, ale právě proto je to velmi šikovné a spolupracujcí zvíře. Na nový rok 2012  jsme ho přivedli z pastvin, do té doby žádnou práci nepoznal. Po hodině zvládl základy, a bez problémů na sebe nechal nasednout svou jezdkyni. Já s ním pracovala ze země, na nasednutí ho připravila, poté jezdkyni říkala co dělat a co nedělat:-) Dopadlo to velmi dobře, v dubnu spolu absolvovali svoji první drezuru, a mají za sebou i práci s dobytkem.


Nieve

Do Hoslovic byla přivezena jako roček. Začala jsem s ní pracovat na jaře 2011, začátky byly veselé. Klisna je velmi dominantní, a dává najevo svůj názor, proto se nám opět vyplatila příprava ze země. Na lonži jsme si ujasnili pravidla, a pod sedlem mi nikdy nezazlobila.  Je velmi talentovaná, šikovná a pracovitá. Pro zpestření tréninku chodí pracovat s telátky a velmi ji to baví:-)

Budoucnost ji čeká drezurní a skoková. První závody absolvovala v dubnu 2012. Rozhodčími ohodnocená jako velmi nadějné zvíře. Velmi pěkně přešla Z drezuru na borové, a na hoslovických závodech přeskákala svuj první živnotní parkur 80cm. Po mém odchodu z Hoslovic, ji bude jezdit moje nejlepší žačka Tereza Pokorná.


Smart Top Jet

5-letý hřebec plemene quarter horse, v zajímavé barvě red roan.

Smarta jsem jezdila pouze v období únor-duben 2012. Je to velmi hodný a charakterní hřebec, pracovitý a ochotný. Bohužel za sebou nemá uplně korektní jezdecký výcvik, chodíl zalomený v týle, nepracoval správně zády, ani se neuměl ohýbat. Zato má spoustu zkušeností při práci s dobytkem. Za ty dva měsíce udělal pokrok, krk se mu narovnal, pustil ho dolů z kohoutku, zvládl práci na dvou stopách. V dubnu jsme absolvovali kliniku s Kay Wienrichem, kde byl ohodnocen jako velmi nadějnů kůň, dle Kaye by to mohl dotáhnout až na bridle horse (kompletně vzdělaného koně na páce.


Bella Bavaria

Bella je narozená v roce 2001. Víme o ní jen to, že byla pozdě obsednuta a hned první sezonu skákala rovnou L-S parkury. Pravděpodobně byla ježděna silově mužem, bez drezurního přiježdění. Poté chodila pevně vyvázaná i pod začátečníky. K nám přišla na začátku roku 2010.

Práce s ní byla velmi náročná, klisna nechtěla dobrovolně vubec nic. Evidentně zrazená, znechucená, odmítala kontakt s udidelm, neuměla ani korektně zastavit, či nacválat na správnou nohu. Pokud se po ní nic nechtělo a jezdec jezdil jen na zahozené otězi tak byla ale velmi hodná.

Postupem času, díky poznatkům z vaquero horsemanshipu začala přijímat kontakt s udidlem, chodit na přilnutí a ochotně spolupracovat. Byl to ovšem běh na dlouhou trať, a je stále třeba mít při práci s ní ohromnou míru trpělivosti a citu.

Nyní je přiježděná na stupni L drezury, má rozpracované S cviky, největší práce bude s kvalitním prodloužením chodů – to bude její slabší stránka. Jinak velmi pěkně pracuje hřbetem, chodí kulatá, pracuje na zádi, což se projevilo výrazně na osvalení, viz foto.

Já jsem s ní odjezdila sezonu 2011 hobby drezury Z-L a parkury do metru, pokaždé s umístěním. Nadále  bude sloužit převážně jako kvalitní školní kůň v hoslovickém JK, a jako spolehlivý kůň na ZZVJ.