Srdečně gratuluji Daně Selnekovičové a Edovi k získání parádního třetího místa na Mistrovství České republiky v paradrezuře.
Měsíc: Srpen 2022
-
O (ne)pobízení koně v praxi
V předchozím článku o (ne)pobízení jsem přiblížila, že každý kůň může reagovat na holeň ochotně a pohybovat se dopředu sám. Zavřete oči a představte si, že sedíte na tlačivém koni, kterého rozejít či zrychlit stojí velké úsilí. Stejně tak ho pak „držet“ v pohybu. Pokud chcete takového koně zlepšit, vrátit mu zpět citlivost a motivovat ho k pohybu, musíte v první řadě začít zjemněním na pobídky. To znamená chtít po koni, aby dával pozor a reagoval dříve a na jemnější pobídku, než to měl doteď naučené. Začít musíme od nejjednoduššího a postupovat ke složitějšímu, tzn. ze zastavení do rozejití. Poté můžeme vylepšovat krok, až pak naklusání, samotný klus, a teprve potom nacválání a cval.
Pobídka k rozejití
Jako první tedy máme rozejití. Samotné pobídce (tlak holeně) musí předcházet moje vlastní rozhodnutí, záměr, myšlenka a signál, že se něco bude dít. V tomto případě je to myšlenka „Jedeme vpřed“, po níž napřímím tělo a nadechnu se. Ještě jednou: myšlenka, napřímení a nadechnutí je pro koně signál, že se něco chystá – rozejití.
Když cítím, že se v koni absolutně nic nezměnilo, že si mé myšlenky vůbec nevšiml (čekám na reakci ze začátku maximálně tři vteřiny), přikládám jemnou lehkou holeň s pocitem, že se sotva dotýkám koňských chlupů. Tuto holeň, pokud si ji chci vybudovat jemnou, nesmím zesílit! Nechám myšlenku a jemnou holeň a tlak zvyšuji jinak – tušírka za holeň, rytmické mlaskání, plácnutí dlaní do stehna, cokoliv (já preferuji tušírku). Jakmile kůň zareaguje i třeba jen přenesením váhy dopředu, veškerý tlak musí zmizet hned a já koni dovoluji za odměnu stát a chválím.
Toto zopakuji tolikrát, až kůň usoudí, že je vlastně fajn reagovat dřív než ho budu obtěžovat větším tlakem a rozjede se už třeba jen na tu jemnou holeň. Nebo možná dokonce už jen na nádech s myšlenkou vpřed (to chci, to si hýčkám, kdo zažije nechce už jinak). Kůň si dost možná myslí, jak na mě vyzrál, že se stihl hýbat dřív než přišla z mé strany otravná tušírka. Pokud ano, bude myšlenka reagovat jemněji a rychleji jeho a on bude s řešením opravdu spokojený :-).
Kdo piluje vypiluje
Opět musím chválit a koně nechám za odměnu zase stát. A ano, kůň se nejspíš vůbec nerozešel, nebo udělá jeden, možná pár kroků a pak zastaví. To v tuto chvíli není důležité.
Teprve až ve chvíli, kdy se rozchází tak jak chci, (je mi jedno jakou rychlostí důležité je že se rozchází ochotně na jemný signál), ho pomalu můžu začít učit, že dopředu také může jít sám bez mé pomoci pobízením. A to tak, že jakmile se rozchází nechávám holeně volně viset do třmenů a nevyvíjím jimi žádnou aktivitu. A to ani když se kůň loudá a cítím, že brzdí. Myšlenka je taková, že aby se poučil z vlastních chyb, musím ho nechat chybu udělat. Ve chvíli, kdy z kroku zastaví, přichází rychlá a efektivní oprava, okamžitě holeň (stále ale jemná a nebo je možné i v opravě úplně vynechat) s doprovodem dalšího tlaku – tušírka, mlasknutí…
Kůň velmi rychle zjistí, že pokud jde, má od nás klid. Pokud daný chod přeruší, vy ho začnete otravovat. A otravnému, zbytečnému tlaku se bude snažit vyhnout. Super, mám jeho pozornost vůči tomu co se děje, protože už tuší, že se to vyplatí.
Jak pobízet do klusu a cvalu
Stejně budete postupovat s naklusáním a učením držet klusu. Cval doporučuji až po zvládnutí kroku a klusu.
Učíte tedy koně být jemný na pomůcky a držet daný rytmus. Ze začátku neřešíte, zda je krok / klus / cval pomalý nebo rychlý, ale aby vůbec byl a kůň neměnil daný ruch za nižší.
Až když vydrží chodit krokem / klusem / cválat bez jediné pobídky libovolně dlouho (ze začátku samozřejmě nechci moc, etapy prodlužuji od pár kroků, po půl kroužku, více kroužků, celá a více jízdáren postupně…), tak začnu být náročnější a určovat si kvalitu chodu.
Výcvikově mladý kůň by se nejdřív měl naučit hýbat se v pro něj přirozeném chodu. To je ten, kterým se kůň vydá bez jezdce za nějakým zajímavým cílem na pastvině. Tedy dlouhé, volné pružné kroky ze kterých cítíte aktivitu, ale zároveň i klid. Nechci mít pod sebou ani pocit napružené bedny dynamitu, která capká krátkými krůčky a které se holení bojím dotknout. A nechci mít ani pocit, že se pode mnou vleče hrouda, pro kterou je každý krok obtížný.
-
Držím palce Daně na mistrovství
Dana Selnekovičová vyrazila s Edou na Mistrovství České Republiky v paradrezuře.
Moc ji držím palce!
-
O (ne)pobízení koně
Název dnešního článku vás může trošku zmást, ale skutečně jde o zamyšlení k tématu, jak pobízet, abyste vlastně pobízet nemuseli. Téma pobízení koně je poměrně rozsáhlé. Buďte k sobě upřímní a zkuste si odpovědět na tyto otázky:
- Proč, jak často a jak silně svého koně pobízíte, aby zareagoval?
- A jaká ta reakce je?
- Jakou reakci vlastně očekáváte nebo byste si přáli?
- Jste se zjištěním spokojení?
Dokud si v tom neuděláte jasno, váš kůň nebude a ani nemůže reagovat tak dobře, jak by mohl. Pokud do svého koně musíte silně tlačit, kopat, neustále mu připomínat, že se má hýbat, nebo naopak váš kůň na holeň reaguje zbrkle, utíká před ní a vy se bojíte pohnout, něco je špatně.
Proč pobízím já
1. Tempo
Pobízím s myšlenkou koně rozejít, zrychlit daný chod, změnit chod v jiný. Ale pozor! Mělo by jít o jednu pobídku, jedno upozornění, a pak už by kůň měl držet dané tempo či chod sám. Proč? Protože kůň, kterého neustále, třeba i jemným připomínáním, musím držet v pohybu, nemůže být uvolněný. Uvolněné tělo totiž přirozeně nebrzdí ani nespěchá. Neustále se opakující pobídka nakonec koně znechutí, otupí, přestane ji vnímat, a já budu muset stále zvyšovat tlak. Proto do některých koní můžete každý krok kopnout ostruhou a on se stejně namáhat nebude – je neustálým pobízením demotivovaný a holeň mu nedává smysl. Hlavní myšlenka: Řeknu koni jednou jemnou pobídkou: „Jdi krokem, klusej nebo cválej sám bez pobízení, dokud já ti neřeknu dost.“ Jak to udělat co nejlépe si napíšeme v dalším článku.
2. Ohnutí / stranová práce / shromáždění
Signál jedné holeně posílá koně do strany, nebo ho ohýbá. Zda se kůň ohne na kruhu, pohne částí těla do strany a jak moc u toho půjde i dopředu záleží na součinnosti ostatních pomůcek. Pobízení koně samo o sobě dostatečně neinformuje. Pokud je kůň dobře naučen a správně vzděláván, tak signály obou holení v součinnosti ostatních pomůcek a otěží dovedou koně až do shromážděné práce. Hlavní myšlenka: Pokud koně musím tlačit dopředu, jak si zároveň chci holení říkat o něco dalšího? Nelze. Bude to boj a dost pravděpodobně také zmatek, kdy kůň jen obtížně rozliší pomůcku dopředu nebo do strany, ke shromáždění atd. Kůň musí chtít „jet“ sám, a já si pouze formuji jeho tělo pod sebou.
O síle pobídek
Jak silná má být pobídka? Jízda na koni může být forma umění. Říká se, že jezdec může tančit s koněm na myšlenku. Kdo to jednou zažije, už nikdy nechce jinak. Pokud musíte holení tlačit, šťouchat až vás bolí nohy, nebo nedej bože kopat, k tanci to má na míle daleko.
Naučte své koně reagovat „na myšlenku“, na lehké neviditelné pomůcky. Nejlepší pobízení je takové, o kterém ví jen kůň. Vždyť kůň je zvíře co cítí, že si na něj sedla moucha, stejně jako každou malou změnu v našem sedu, přenesení váhy, dotyk holeně, nepatrné zapůsobení otěže… Jde jen o to ho naučit, že může na tyto maličké změny a signály reagovat. Zjistíte, že se to může naučit úplně každý a že „tlačivý“ kůň je výtvor jezdce, který málo přemýšlel, nebo se smířil s tím, že jeho kůň je „líný“. A ano, vyžaduje to spoustu trpělivosti, důslednosti, pozornosti vůči všemu co vám váš kůň říká a rozhodně správného načasování pobídek a odměn. Stojí to ale za to. A jaký je váš kůň? Jak reaguje na pobídky? Jakou máte zkušenost s vylepšováním reakci na jakoukoliv pobídku?
V dalším článku na téma pobízení koně, O (ne)nepobízení koně v praxi, zkusím přiblížit jak si pobízení představit rovnou v praxi.
-
Kurz / tábor horsemanshipu s Petrou Beránkovou aneb Jak se domluvit s koněm Míreč, 388 01 Lom
Konec prázdnin je pomalu na dohled a vás láká vyrazit se svým koněm něco nového se naučit? Doražte na výcvikový „koňský tábor“ do Mirovic v Jižních Čechách, kde se potkáte s fajn partou, která má společný cíl. A to hodný, uvolněný, korektně pracující kůň.
Je jedno v jakém sedle jezdíte, s udidlem či bez, nebo třeba chcete bez udidla začít a nevíte jak? Je něco s čím nejste spokojení a už nevíte jak to vyřešit? Společně se na to podíváme a cestu ven najdeme
Těšíme se na vás
https://facebook.com/events/s/kurztabor-horsemanshipu-s-petr/1008815383075779
Radka Krausová napsala:
Srdečně vás zveme na kurz/tábor s Petrou Beránkovou. Péťa umí udělat z koní rozličných povah klidné, bezpečné a spolupracující parťáky. Výsledkem její práce je „hodný kůň“ – je soustředěný na práci, uvolněný, měkký a jemný – s udidlem i bez něj v jakémkoli sedle i bez sedla.
Váš sed může být vždy lepšía hlavní cíl je nepřekážet koni. Více o Petře a její práci najdete na https://www.vycvikkone.cz a na https://www.facebook.com/vycvikkone.
Kurz je vhodný pro koně v jakémkoli stupni výcviku. Vždy je co zlepšovat
.
Předběžný harmonogram:
Příjezd ve čtvrtek na večer 17 – 18h, ubytování koní a nás. Večer seznámení a diskuze + teorie
Pátek, sobota a neděle – dopoledne lekce po dvojicích, odpoledne možnost společné klidné vyjížďky, či samostatné práce, volný program. V sobotu k večeru další teorie a diskuze.
Pondělí dopolední lekce po dvojicích a odjezd.
Poslední 2 volná místa s koněm.
Lekce budou probíhat venku na louce či travnaté jízdárně – jak se bude kdo cítit a potřebovat.
Ubytování koní 24/7 venku, nutnost respektování elektrického ohradníku, povinná vakcinace.
Ubytování lidí v dětském táboře ve skromných chatičkách.
Strava a pitný režim zajištěn.
Cena komplet za celý kurz – lekce s Petrou, ubytování, strava….. 5900,-Kč
Záloha 2000,- splatná k 31.7.2022
Přihlášení do zpráv.
Možnost přijet i jen jako divák
– pá, ne 300,-/den
– so 400,-
Cena je bez ubytování a stravy (na obojím se lze dohodnout)
Sobotní teorie bude hlavně zaměřená na a pro účastníky s koňmi.Možnost zapůjčit koně či převozu koní k nám.
Po domluvě možnost s sebou vzít hodné děti.
Pejsky prosím nechat doma, máme vlastního hlídače.
-
Kurzy v srpnu 2022
12. – 15. srpna: Jak se domluvit s koněm Mirovice
27. – 28. srpna: Společně uvolněně Mořina
29. srpna: Jak se domluvit s koněm JK Elite Horky
Volná místa v Mirovicích i na Mořině
Sledujte i můj Instagram.