brzdové komponenty

Jak zprovoznit brzdy

Díky následujícímu dotazu jedné z vás jsem se rozhodla popsat, jak to mám já se zpomalováním a zastavováním koní. Zastavení koně není až tak složitá věc.

„Můj koník reaguje hezky na všechny pobídky, ale přece máme jedno ale… místy docela bojujeme s tím, že když cválá, je těžké ho zpomalit nebo zastavit a už mě to docela štve, nechci se s ním prát, přála bych si, aby reagoval stejně hezky jako na ostatní pobídky, stále přemýšlím, co dělám spatně.“

Můj přístup k zastavení koně

Rovnou vás upozorňuji, že následující popis se věnuje tomu, jak koně naučit samostatně nad zastavováním a zpomalováním přemýšlet. To se ovšem nemusí shodovat například s korektním zastavením vyžadovaným v drezurní úloze. Moje myšlenka je ale taková, že abych koně mohla v čemkoliv gymnastikovat, v našem případě učit vybalancované zastavení, musím ho nejdřív pro danou věc namotivovat, aby sám zastavit chtěl.

Přiložené fotky a video jsou přesně z takových momentů. Ryzák zastavuje z pomalého klusu, kdy se učí pohybovat se dopředu, dolů, uvolněně a sám bez pobízení. Šimla na videu se pak učí znova s jezdcem cválat. Během předkupního zkoušení nám vyklopila ze cvalu trenérku solidními kozly. Do budoucna to má být kůň pro dítě. U nás je to první cval po dlouhé době. Možná to není úplně dobře vidět, otěž zatím není dost dlouhá ale zastavuje po pár cvalových skocích bez přemlouvání.

Začnu tedy tím, že si musím uvědomit následující: Pokud se nám cokoliv nedaří v nějaké vyšší rychlosti, musíme se vrátit do rychlostí nižších a reakce koně na cokoliv (v našem případě zastavení) výrazně zdokonalit. Pojďme se podívat, jaké máme s koněm domluvené signály na zastavování a jestli váš kůň má zájem a motivaci brzdit. Pokud je váš kůň vůči vám pozorný a není zrovna nabitý přebytečnou energií, měl by umět zastavit z jakékoli rychlosti okamžitě, a to bez použití otěží pouze na domluvený signál. Ano, i drezurák či parkurák to může umět, a ono se to vážně hodí zastavit na fleku.

Čím začít

Já začínám tím, že už při práci ze země koně učím, že když se mu něco podaří a já ho chci odměnit. Ukončuji veškeré signály, tlaky ze svojí strany, povoluji své tělo, a klidně nahlas vydechuji a zastavuji. Vším co mám dávám najevo konec práce a že dál nikam nejdu. Kůň si velmi rychle spojí moje povolení a výdech s tím, že se mu něco povedlo a že já ho odměňuji zastavením a krátkým odpočinkem / pauzou.

S touto myšlenkou v hlavě každý kůň rád začne zastavovat. Lépe a rychleji chápou koně, kteří s výcvikem teprve začínají. Koně kteří už mají něco za sebou většinou nejsou zvyklí dávat pozor a déle jim trvá než si uvědomí, že něco jako výdech může být důležité. Takového koně, ve chvíli kdy pokračuje dál, zastavím tlakem a případně i jako upozornění ještě zacouvám. V sedle musím začít v kroku, teprve pak klus, jako poslední cval.

Co je cílem?

Představa: Mám koně který je už naučen jít sám bez pobízení, pouze pánví sleduji a kopíruji jeho houpavý pohyb. Ve chvíli kdy chci zastavit pokládám povolené otěže na krk, přestávám se houpat, uvolňuji své tělo, pocitově se pouštím ještě hlouběji do sedla a vydechuji. Pokud se ještě neumíte uvolnit, i ten výdech vám hodně pomůže.

Pokud kůň nijak nereaguje, beru otěže do ruky, koně rukou zastavím a kousek couvnu a nechám chvíli stát na zahozené otěži. Opakuji tak dlouho až kůň zastavuje okamžitě na sed a výdech. Stejně v klusu a ve cvalu. Pokud se tuto myšlenku kůň naučil dobře ze země a v kroku, většinou v klusu a cvalu reaguje okamžitě na první dobrou – mladí koně až tak, že si někde bezmyšlenkovitě odfouknete a skončíte na krku, protože kůň hází ochotnou stopku, kterou jste neplánovali.

Ještě jednou upozorňuji, abyste na fotce ani videu nehledali „jezdectví“, to teprve přijde s dalším výcvikem. Koně zde učím samostatně přemýšlet nad požadavkem a motivuji aby chtěl vyhovět.

Hodně zdaru všem 🙂.

jak na uvolněné zastavení koně

https://www.instagram.com/p/CaIbv1HNvZD/?utm_source=ig_web_copy_link

https://facebook.com/groups/769852176840799/permalink/1008165209676160/?ref=content_filter


Posted

in

by

Tags: