koně na pastvině

Petra Beránková – výcvik koně pro radost z jezdectví

Obsedání koní

kůň při obsedání na bosalu

Obsedání koní a jejich přeobsedání

Obsedání koní koní je běžnou součástí mé práce. Většina koní, kterým se věnuji, již ale obsedl někdo jiný a s jejich majiteli pracujeme na jejich přiježděnosti. V případech obzvláště problémových koní pak někdy nezbývá než projít procesem obsedání znovu, a to po náležité trpělivé důsledné přípravě prací ze země. Takovýto „reset“ či „restart“ koně jsem ostatně provedla, s pomocí Káti Santarové, i u svého Jendy. Některé jeho „vrtochy,“ které dal najevo až když jsem na něm začínala jezdit, jsem si netroufala řešit sama. Dnes jsem za tu nečekanou zkušenost moc ráda. Příklad Jendy, s jehož obsednutím jsem rozhodně nespěchala, krásně ilustruje, že kromě správného postupu je nejdůležitější trpělivost a nikoli odvaha.

S oblibou provádím obsedání ve spolupráci s majitelem (či jiným hlavním jezdcem). V poslední době to bylo při obsedání Luny a Kaštana, nebo při přeobsedání Pedra. Projít si procesem výcviku koně už od začátku je nesmírně edukativní. Při vyvarování se velkých chyb mohu pořízení si mladého koně jedině doporučit.

Okolnosti a způsob obsedání ovlivňují celý jezdecký život koně

Kromě těch svých a služeb zmíněné Káti mohu s klidným svědomím doporučit obsedání u Adama Punčocháře, Adama Panchartka a Michala Šandery. S koňmi obsednutými u nich se mi pracuje dobře.