koně na pastvině

Petra Beránková – výcvik koně pro radost z jezdectví

Focení koní a jezdců

Chcete jezdecké fotografie nebo koňácké portréty zachycené v ten správný okamžik, zachycující to jak kůň i vy pracujete tělem tak, že to reprezentativně dokumentuje vaše pokroky, a k tomu řemeslně dobře zvládnutým způsobem? Že je focení koní poměrně obtížný žánr potvrdí každý, kdo se o něj pokusil.

Co je dobrá koňácká fotka?

Co je dobrá jezdecká fotka je samozřejmě věc názoru. Dle mě je to taková která fotograficky dobře zobrazuje nějak zajímavý moment, při kterém se hezky vypadající, uvolněný kůň pěkně nese, ve správné pozici nohou (vzhledem k danému chodu), se správně sedícím a s otěžemi korektně pracujícím jezdcem, a to celé v hezkém prostředí za fotograficky dobrého světla. Také může být nějakým způsobem komická nebo dramatická, ale nikdy nesmí zobrazovat cokoli co může být interpretováno jako špatné zacházení s koněm.

Obecně, nejčastějšími důvody pro odmítnutí jezdecké fotky jsou to, že zachycuje nezajímavý moment, má špatnou kompozici nebo expozici, zobrazuje jezdce či koně v nelichotivé poloze, nebo je bez kresby, je nepoužitelně zazrněná a podobně.

Extrémem je pak kůň (případně jezdec) který je viditelně ve stresu. Může mít zvednutou hlavou, vypoulené oči, hlavu vykroucenou silovým taháním za otěže, případně být nakopávaný či jakkoli jinak vystavovaný nesprávnému zacházení. To se naštěstí u mých svěřenců téměř nestává. Na téma jezdecké fotografie se bude konat série workshopů.

Focení během lekcí a akcí

Během lekcí a seminářů bývá nepravidelně přítomen ochočený, teď už i koňský, fotograf znalý mého přístupu k horsemanshipu a jezdectví. Spolu dovedeme vytvořit, zachytit a vybrat ty nejlepší momenty v sedle i při práci ze země nebo při obsedání. Musí se mu ale chtít. Obvykle si totiž fotí a maže co se mu zachce. Nezřídka se tak z koňské akce sebere fotit třeba ptáky, houby nebo nevím co, a mine tak příležitosti zachytit skvělé okamžiky. Hotové obrázky pak dodává zcela nepředvídatelně a nezřídka ještě s nevyžádaným kontroverzním komentářem. Stojíte-li o spolehlivé zachycení vašich jezdeckých momentů, můžete si focení objednat a fotky mít do deseti dnů.

Ceník

  • Focení během lekce
    • půl hodiny 250 Kč
  • Focení na semináři
    • Půlden 1 500 Kč
    • Celý den 3 000 Kč

Ceny za focení koní a jezdců během jsou paušální bez ohledu na počet snímků. Za půl hodiny se jich může povést deset nebo jenom jeden. Povedené fotografie vybírá autor. Zákazník obdrží povedené snímky upravené z RAW dle stylu autora s právem si s nimi libovolně nakládat a JPEG náhledy všech snímků, včetně nepovedených, primárně pro studijní účely. Nevyžádané, dobrovolné focení přítomným ochočeným fotografem je ZDARMA.