koně na pastvině

Petra Beránková – výcvik koně pro radost z jezdectví

Novinky pro rok 2024

Novinky pro rok 2024

První novinka je, že teoretický kurz č. 2 – jezdecký bude.

Rozhodla jsem se tak, protože na dosavadních teoretických kurzech se víc do hloubky ježdění a jezdeckých úskalí téměř nikdy nedostaneme.

Teorie 2 se bude jmenovat „Od ježdění k jezdectví“, a to protože cesta od pouhého „ježdění“ na koni k jezdeckému umění je dlouhá a náročná.

Nejdříve musíme pochopit mnohé o koních samotných, naučit se je vnímat, cítit je a komunikovat s nimi. Také nám nezbývá než najezdit mnoho hodin v sedle, hledat ta správná „tlačítka“, naučit se učit koně, experimentovat s mírou aplikování pomůcek, signálů a tlaků. Nezřídka navíc musíme vyzkoušet různá sedla, uždění a mnohdy i trenérů, špatných cest, názorů… Do toho je třeba se neustále vzdělávat, dívat se na jiné jezdce, experimentovat a zkoumat, co mi sedí a co ne, a při tom vstřebávat poznatky o koňské biomechanice, trénovat své oči a učit se poznat, co je správně a co ne.

Teprve postupně se člověku podaří vykročit na cestu k jezdectví, kdy začnete být postupně schopni kromě prostého zvládnutí jízdy na koni (ve smyslu bezpečné a příjemné jízdy zvoleným směrem a rychlostí) začít kultivovat komunikaci mezi vámi a koněm na jemnější, a krom komunikace a vlastního pohybu kultivovat i pohyb koně pod vámi. Cesta jezdectví je cesta k lepší rovnováze a shromáždění koně, kdy vy jako jezdec dokážete pomoci koni rozvíjet jeho sílu, svaly a potenciál k lepšímu a zdravějšímu pohybu.

Náplň teoretického kurzu „Od ježdění k jezdectví“

Na teorii č. 2 se tedy budeme bavit:

 • co potřebujete pro základní domluvu s koněm ze sedla,
 • jak získat pozorného, jemného a uvolněného koně, dobře reagujícího na všechny pomůcky, ochotného s vámi spolupracovat i ve složitějších podmínkách,
 • o základech biomechaniky
 • jak na dopředu-dolů a poté správně nahoru
 • kůň na otěži
 • a „nejen“ pro westernové jezdce na otěži bez otěže
 • o tom jak na dobrých základech budovat rovnováhu krok po kroku směrem ke shromáždění
 • a o stranové práci jako součásti toho všeho.

Opět jsou v plánu skripta, prezentace, videa a praktické ukázky přímo s koněm.

První termíny budou v březnu a dubnu 2024.

Doporučuji všem zúčastnit se nejdříve teorie č. 1 – Jak se domluvit s koněm, kde se dopodrobna věnujeme pochopení základní komunikace s koňmi, výchově a výcviku mladých / problémových koní, přes práci ze země až k nasednutí / obsednutí a prvním uvolněným krůčkům pod sedlem.

První další termín Teorie č. 1 bude 20. ledna 2024. Zájemci prosím pište na e-mail, případně přes Instagram nebo Messenger.

Těším se na vás.


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Novinky pro rok 2024“

 1. Klára Vejmělková avatar
  Klára Vejmělková

  Dobrý den, chtěla bych se přihlásit na kurz jak se domluvit s koněm 20 ledna. Máte ještě místo? Děkuji Klára Vejmělková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *